5 porad skutecznego wyszukiwania w Google....


01 grudnia 2019, 19:07

1. Wykluczenie frazy z wyników wyszukiwania.

Zdarza się, że chcąc sprawdzić informacje na dany temat nie możesz do nich dotrzeć, bo zostajesz przytłoczony informacjami, które w danej chwili cię nie interesują?  Prostym sposobem na pożegnanie się z tym problemem jest wykluczenie frazy, która ci przeszkadza. Wystarczy umieścić przed tym słowem znak minus: "-". 

 

Na Przykład:

Chcesz znaleźć informacje na temat logiki w zdaniach, jednak po wpisaniu frazy "logika" widzisz tylko materiały związane z logiką matematyczną. Sprawnie wnioskujesz, że w poszukiwaniach przeszkadza ci wyraz "matematyczna". Nie marnując czasu stosujesz nowopoznaną metodę wyszukiwania ze znakiem minus "-" i bez problemu otrzymujesz zadowalający cię wynik wyszukiwania. 

 

2. Matematyczne wyszukiwanie?

Teraz pewnie zastanawiasz się czy skoro wyżej napisałam o zastosowaniu znaku odejmowania "-", to możemy pobawić się również dodawaniem "+"? Jasne, że tak! Analogicznie do znaku minus "-", plus "+" umieszczony przed słowem we wpisanej frazie mówi wyszukiwarce, że jest to zwrot konieczny do uwzględnienia w wynikach wyszukiwania.

3. Użyj "cudzysłowu".

Na pewno znasz to uczucie kiedy słuchając radia w drodze do domu słyszysz piosenkę, której nie możesz wyrzucić z głowy. Jest świetna i chcesz jej teraz słuchać ciągle, ale... Właśnie, ale nie wiesz jak się nazywa. Jedyną wskazówką jest tekst brzmiący dalej w twojej głowie, jednak gdy wpisujesz go w wyszukiwarkę nie ma śladu twojej piosenki. Od teraz to nie problem, bo wystarczy że weźmiesz wpisany wcześniej tekst w cudzysłów a twoje wyniki wyszukiwania diametralnie się zmienią i będziesz mógł cieszyć sie utęsknionym brzmieniem.  

 

4. Szukanie informacji na konkretnej stronie jest proste.

Czasami tracimy sporo czasu na poszukiwaniu interesującej nas strony spośród wielu innych pozycji, które znalazło nam Google. Zakładając, że znasz nazwę interesującej cię domeny podam ci świetny sposób na usprawnienie tego procesu. Po zagadnieniu, które już umieściłeś w polu wyszukiwania wystarczy, że napiszesz "site:" i bez użycia spacji podasz właśnie tę stronę, którą chcesz zobaczyć jako pierwszą. 

 

Na przykład:

Tak jak wyżej szukałeś konkretnej płyty, teraz masz ochotę dowiedzieć się jaka jest historia albumu. Zamiast więc przekopywać się przez domeny kierujące cię do kupienia płyty spróbuj wpisać "site:wikipedia.org" a na pewno zaoszczędzisz cztery munuty swojego życia. 

5. Czytać w internecie zamiast kupować?

Tak, to możliwe. Załóżmy, że piszesz pracę do której potrzebujesz specjalistycznych informacji. Nie wiesz gdzie szukać książek i artykułów w tej tematyce a deadline nieubłaganie się zbliża. Na ratunek przychodzę ja z przeglądarką, za którą z pewnością podziękuje mi twój indeks. Wejdź w zamieszczony tu link:  https://scholar.google.pl/, wpisz zagadnienie które cię interesuje i ciesz się mnóstwem artykułów naukowych, a nawet książek dostępnych w każdej chwili. 

 

 

Na zakończenie mały bonus w ramach podziękowania, za twoją obecność na tym blogu. Jeżeli masz problem z dostępem do jakiejś książki w wersji papierowej, to świetnie sprawdzają się archiwa i biblioteki internetowe. Na prykład ja często korzystam z bibliotegi mojego Uniwersytetu i mam nadzieję, że od dziś ty również polubisz taką formę wyszukiwania książek. Tutaj zostawię ci link do użytkowanej przeze mnie strony: https://priam.umcs.lublin.pl:8443/search/query?theme=umcs.

 Nie ograniczaj się do korzystania z tylko jednej formy skutecznego wyszukiwania. Śmiało możesz je łączyć i eksperymentować aby dowiedzieć się, które kombinacje najbardziej cię zadowalają. Mam nadzieję, że te porady uczynią twoje wyszukiwanie skuteczniejszym i szybszym. smile

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz