Chicago - nie tylko miasto... Tworzenie przypisów...
02 grudnia 2019, 11:32
Piszesz pierwszą pracę licencjacką i nie masz zielonego pojęcia jak storzyć przypisy? To post właśnie dla ciebie. Zaraz pokażę ci każdą formę przypisu stylem Chicago, który jest najbardziej popularny wsród prac naukowych i nie tylko.
1. Przypis do książki bez tłumaczenia:
Ten punkt nie jest zbyt skomplikowany, więc po prostu pokażę ci jak wygląda taki przypisz na przykładzie książki Gabrieli Zapolskiej.
Podam ci również wzór w jakiej kolejności umieściłam te informacje, żeby całkowicie już rozwiać twoje wątpliwości. Ważne jest, abyś przetrzegał wszystkich znaków interpunkcyjnych, które niżej zobaczysz.
Nazwisko i imię autora, tytuł książki (wydawnictwo, rok wydania), strona do której kierujesz czytelnika.
2. Dlaczego to jest takie długie...
Pewnie ucieszy cię informacja, że odsyłając czytelika po raz drugi do tej samej książki nie musisz powtarzać całego przypisu. Istnieje skrót, który zawsze uprzyjemnia pisanie pracy. Tutaj również rozpiszę ci to poza przykładem.
Nazwisko, skrót tytułu, strona która cię interesuje.
3. Zawsze muszę to powtarzać?
Jeszcze lepszą informacją jest to, że jeżeli przypis znajduje się na tej samej stronie, to wystarczy użyć słowa "tamże" i podać numer strony.
4. A gdzie umieścić tłumacza?
Skoro już wiesz jak wygląda przypis do kiążki w języku polskim, czas na książkę tłumaczoną. Tworzymy go bardzo podobnie a wzór wygląda tak:
Nazwisko i imię autora, tytuł książki, przeł. Imię i nazwisko tłumacza (wydawniztwo, rok wydania), numer strony.
5. Jeśli korzystasz z artykułu prasowego to:
Dobrymi źródłami informacji trudno dostępnych są artykuły prasowe. Z doświadczenia wiem, że możesz bać się z nich korzystać, nie wiedząc jak stworzyć potrzebny ci do nich przypis. Od teraz nigdy więcej nie będziesz ich unikał.
Podałam ci przykład, w którym mamy do czynienia w dwoma autorami, aby pokazać że to również nic strasznego. Tutaj dla jasności zapiszę ci wzór:
Imię i nazwisko autora; drugi autor, "tytuł artykułu", Nazwa gazety, data wydania, strona na której interesujący cię artykuł jest zamieszczony.
6. A co z bibliografią?
Jak mogłam o tym zapomnieć, nieodłaczna częśc każdej pracy naukowej również dostała swój własny punkt w tym wpisie. Do każdego wcześniejszego przykładu pokażę ci bibliografię, którą do niego stworzyłam.
Każda z nich została zrobiona według wzoru Nazwisko, Imię autora:
Nazwisko, Imię autora. Tytuł. Wydawnictwo, rok wydania.
Dodaj komentarz